Czy istnieje najlepsza dieta odchudzająca?

Czy istnieje najlepsza dieta odchudzająca?

Chcesz stracić kilka kilogramów – i tym razem jesteś zdeterminowany, aby Twoje zdrowe nawyki wygrały. Więc, gdzie zaczynasz? Powinieneś porzucić węglowodany, czy tylko cukry? Wyciąć mięso, czy iść wysokobiałkowo?

Nie ma właściwej odpowiedzi, mówi dietetyk Anna Kartuska. „Najlepsza dieta to ta, którą będziesz stosować”, mówi. „Nie ma jednej diety, która pasowałaby do potrzeb każdego, osobowości, stylu życia czy preferencji żywieniowych.”

Spis treści

Diety oparte na wiedzy naukowej

Modne i popularne diety są od zawsze, a większość z nich przychodzi i odchodzi nie bez powodu: Nie działają długo. Jeśli szukasz sposobu aby schudnąć – i trzymać nadwagę jak najdalej od nas – dietetyk Anna Kartuska zaleca rozpocząć od planu żywienia wspieranego przez solidne nauki.

Oto jej 3 najlepsze składowe:

Dieta śródziemnomorska

Technicznie rzecz biorąc, dieta śródziemnomorska to nie jest dieta, mówi Anna Kartuska. „To raczej styl życia.” Bazując na typowych nawykach żywieniowych z obszaru śródziemnomorskiego, plan ten opiera się na żywności na bazie roślin.

Podstawy: Spożywajcie warzywa, fasolę i inne rośliny strączkowe. Kilka razy w tygodniu należy jeść ryby i owoce morza zamiast czerwonego mięsa. Jedzcie owoce na słodki poczęstunek lub orzechy na przekąskę. Jako głównego źródła tłuszczu używaj oliwy z oliwek.

Korzyści: Badania pokazują, że dieta śródziemnomorska zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru mózgu, a także pomaga w utracie wagi.

Dla kogo to jest dobre: Dieta śródziemnomorska to świetny wybór, jeśli nie jesteś wielkim smakoszem mięsa i jednocześnie jesteś fanem warzyw, owoców, roślin strączkowych i całych ziaren.

Umiarkowany plan proteinowy

Anna Kartuska często zaleca dietę, którą nazywa umiarkowanym planem proteinowym – ale może być również opisana jako umiarkowany plan węglowodanowy. Plan ten nadal kładzie nacisk na produkty pełnoziarniste, produkuje i ogranicza ilość przetworzonej żywności i dodanego cukru. Pozwala on jednak na uzyskanie większej ilości białka zwierzęcego dla osób. które lubią czerpać energię i kalorie z mięsa.

Podstawy: Z tą dietą, staraj się uzyskać:

  • 30 procent kalorii dziennie z białka.
  • 30 procent z tłuszczu.
  • 40 procent z węglowodanów.

Korzyści: Dla wielu osób dieta wysokobiałkowa zmniejsza głód, dzięki czemu łatwiej jest trzymać się planu.

Dla kogo to jest dobre: Ta dieta jest doskonałym wyborem dla osób, które są podekscytowane robieniem arkuszy kalkulacyjnych lub za pomocą aplikacji, która pozwala im śledzić wszystko, co jedzą. „Jeśli kochasz liczby, to jest plan dla ciebie”, mówi Anna Kartuska. Wszystko to odpowiedni rozkład makroskładników.

Dieta DASH

Skrót od Dietary Approaches to Stop Hypertension (pol. plan żywieniowy chroniący przed nadciśnieniem), dieta DASH rozpoczęła się jako plan diety badawczej w celu ograniczenia wysokiego ciśnienia krwi. „Ten styl jedzenia może również pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu i utracie wagi”, mówi Anna Kartuska.

Podstawy: W planie DASH rozkłada się ilość porcji, które należy zjeść z każdej grupy pokarmowej.

Korzyści: Badania wykazały, że podczas gdy DASH pomaga obniżyć ciśnienie krwi, to jeszcze dodatkowo łatwo jest obniżyć poziom cholesterolu.

Dla kogo to jest: Ta dieta jest idealna dla osoby, która planuje posiłki wokół grup żywieniowych i nie chce śledzić ilości kalorii.

Znajdź swoją najlepszą dietę

Niektórzy ludzie uważają, że inne diety dobrze im służą. Niektórzy kochają wysokotłuszczową, niskokaloryczną dietę keto. Inni przechodzą na okresowy post, w którym ograniczasz jedzenie w określone dni tygodnia lub godziny dnia.

Anna Kartuska zaleca odchodzenie od planów, które zabraniają całych grup pokarmowych. Podobnie, pomijanie diet, które obiecują szybki spadek wagi powyżej 1 lub 2 kilogramów tygodniowo. „Jeżeli brzmi to zbyt dobrze, by było prawdziwe, to prawdopodobnie tak jest”, mówi.

I zastanów się, czy twoja nowa dieta jest naprawdę czymś, z czym możesz się trzymać na dłuższą metę. Dietetyk Anna Kartuska zauważa: „Chodzi o to, by dopasować swój styl życia do tego, co lubisz i co będzie dla ciebie najlepsze na dłuższą metę, bez poczucia, że jesteś pozbawiony czegoś jak np. energia czy witaminy lub po prostu głodny”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *