Czy wiesz, że chroniczny stres może prowadzić do nadwagi?

Myślisz, że jedynymi czynnikami wpływającymi na nadwagę są objadanie się i brak ruchu? Nowe badania skłonią cię do przemyślenia tego twierdzenia.

Prawdopodobnie już wiesz, że stres zbiera żniwo prawie każdym aspekcie naszego zdrowia, od naszych funkcji sercowo-naczyniowych i oddechowych do popędu płciowego i cyklu miesiączkowego, według American Psychological Association.  To może nawet obniżyć naszą odporność, więc jesteśmy bardziej narażeni na zachorowania. Ale angielskie badanie właśnie ujawniło kolejny negatywny wpływ przewlekłego stresu: prowadzi do nadwagi.

stres a nadwaga

Spis treści

Kilka słów o samym badaniu

Aby określić związek między chronicznym stresem a wagą, naukowcy z University College London w Wielkiej Brytanii pobrali próbki włosów od 2 527 mężczyzn i kobiet i zmierzyli ich ilość kortyzolu (słynnego hormonu stresu). Włosy osób, u których BMI wynosiło 30 lub więcej – co jest uważane za otyłe – miały wyższe stężenie kortyzolu.

Kortyzol, który jest produkowany w naszych nadnerczach, jest podstawowym hormonem stresu, który często rozbrzmiewa alarm w częściach naszego mózgu, które kontrolują strach, motywację i nastrój. Pompuje on również glukozę do krwiobiegu, dzięki czemu mamy zasoby potrzebne do zarządzania tymi zagrożeniami. Normalnie, gdy dostrzeżone zagrożenie ustępuje, nasze ciało powinno wracać do swojego normalnego funkcjonowania, ale w przypadku chronicznego stresu nasz mechanizm obronny trwale utrzymuje wysoki poziom kortyzolu. „Oprócz tego, że dostarcza glukozę do mózgu, odgrywa również ogromną rolę w metabolizmie, składzie ciała i odkładaniu się tkanki tłuszczowej podczas stresującego wydarzenia,” stwierdziła autorka badania Sarah E. Jackson.

Złe wieści dla ludzi prowadzących stresujący tryb życia

Wysoki poziom kortyzolu był związany nie tylko z wyższym BMI, ale również z większym obwodem w talii. Jest to szczególnie niezdrowe, ponieważ w poprzednich badaniach podkreślano związek między tłuszczem brzusznym (zmagazynowanym w brzuchu) a zwiększonym ryzykiem choroby wieńcowej i cukrzycy typu 2.

Jak można się było spodziewać, poziom kortyzolu był najniższy w próbkach włosów szczuplejszych uczestników i najwyższy w tych, którzy byli otyli. Naukowcy wykorzystali próbki włosów zamiast krwi lub moczu, aby uzyskać dokładniejszy odczyt, ponieważ próbki krwi i moczu pokazują tylko nasz obecny stan i nie dostarczają informacji w dłuższej perspektywie. Jak podaje Jackson, naukowcy obcięli dwa centymetry włosów od każdego uczestnika, czyli około dwóch miesięcy wzrostu, co otwiera okno na poziom kortyzolu w tym okresie.

Chociaż wyniki badań wyraźnie sugerują, że osoby z przewlekłym stresem są bardziej narażone na otyłość, dr Jackson ostrzega, że ponieważ nie było to badanie podłużne, potrzeba więcej badań, aby określić przyczynę i skutek. Mówi ona, że zespół będzie „kontynuował ważenie i mierzenie naszych uczestników badań co cztery lata, aby określić, w jaki sposób stres wpływa na masę ciała w czasie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *