Dieta Adele (Sirt) – na czym polega? Przykładowe menu

Gwiazda traci na wadze, a dieta, którą stosowała zyskuje olbrzymią popularność. Brzmi znajomo? Tym razem to Adele jest twarzą nowej diety, którą niektórzy uważają za objawienie w świecie dietetyki.

Piosenkarka pokazała swój sukces w odchudzaniu w swoim najnowszym wpisie na Instagramie, który wywołał niemałą sensację wśród fanów i nie tylko.

Nic dziwnego, że dieta, dzięki której brytyjska gwiazda straciła swoje nadprogramowe kilogramy zyskuje ogromną popularność. Dieta ta jest przedstawiana jako sposób na spektakularne schudnięcie przy jednoczesnym korzystaniu z ulubionych produktów dla wielu osób, takich jak czerwone wino czy czekolada (gorzka). Brzmi świetnie, prawda? Oczywiście, że tak! Ale czy to jest rzeczywiście takie rewolucyjne i skuteczne, czy może to po prostu kolejna moda? Sprawdźmy zatem co kryje się za hasłem dieta Adele!

Spis treści

Dieta Adele czyli Dieta Sirt

Dieta Sirt została stworzona przez dietetyków Aidena Gogginsa i Glena Mattena. Byli oni tak bardzo zainteresowani potencjałem Sirtfoods, że stworzyli dietę opartą na maksymalizacji spożycia tego właśnie rodzaju produktów i ograniczeniu ilości kalorii. Następnie przetestowali tę dietę na uczestnikach z ekskluzywnej londyńskiej siłowni i byli zdumieni swoimi odkryciami. Członkowie siłowni stracili średnio 3 kg w ciągu pierwszych 7 dni, mimo że nie zwiększyli swojego poziomu aktywności fizycznej. Uczestnicy nie tylko stracili znaczną ilość wagi, ale także zyskali mięśnie (zwykle odwrotnie jest w przypadku wielu diet odchudzających) i odnotowali znaczną poprawę ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia.

Czym więc jest Sirtfoods? To niedawno odkryta grupa pokarmów bogatych w składniki odżywcze, które wydają się być w stanie pobudzać geny organizmu odpowiedzialne za szczupłą sylwetkę (znane także jako sirtuiny), w podobny sposób jak diety na czczo, z tym samym zakresem korzyści, ale bez wspólnych wad diet na czczo, takich jak głód, drażliwość i utrata mięśni.

Stosując dietę bogatą w Sirtfoods, jak twierdzą jej autorzy, można stracić na wadze, nabrać masy mięśniowej, a przy tym wyglądać i czuć się lepiej, a może nawet zyskać dłuższe i zdrowsze życie.

Jak działa Dieta Sirt? Na czym polega fenomen diety?

Dieta jest podzielona na 2 fazy:

 Faza 1: 7-dniowa, łączy w sobie dietę bogatą w produkty Sirtfood z umiarkowanym ograniczeniem kaloryczności; 

 Faza 2: 14-dniowa tak zwana „faza utrzymania”, w której utrwalasz utratę wagi bez tak znacznego ograniczania kalorii. 

Faza 1 diety Sirtfood

W ciągu pierwszych 3 dni, spożycie kalorii jest ograniczone do 1000 kalorii. W tych dniach menu składa się z 3 zielonych soków bogatych w Sirtfood i 1 posiłku bogatego w Sirtfood oraz gorzkiej czekolady.

W ciągu pozostałych 4 dni spożycie kalorii zostaje zwiększone do 1500 kalorii i każdego dnia dieta składa się z 2 zielonych soków bogatych w Sirtfood i 2 posiłków bogatych w Sirtfood.

Podczas fazy 1 nie wolno pić żadnego alkoholu, ale można swobodnie pić wodę, kawę i zieloną herbatę.

Faza 2 diety Sirtfood

Ten etap nie koncentruje się na ograniczeniu kalorii. Każdy dzień obejmuje 3 posiłki bogate w Sirtfood i 1 zielony sok, a w razie potrzeby również przekąski oczywiście z produktów Sirtfood.

W tej fazie dozwolone jest picie czerwonego wina, ale z umiarem (zalecamy 2-3 szklanki czerwonego wina tygodniowo), a także jak poprzednio wody, kawy i zielonej herbaty.

Plan posiłków w ramach diety Sirtfood – przykładowe menu

Mając na uwadze te zasady, oto co może się znaleźć w menu w ciągu tygodnia w fazie drugiej (poza zielonymi sokami).

Śniadanie

 • omlet z jarmużu
 • Muesli, jogurt i jagody
 • Owocowy koktajl smoothie z owsa i mleka sojowego

Obiad i kolacja

 • Sałatka z zielonych warzyw z tuńczykiem, pomidorami i ogórkiem w oliwie z oliwek
 • Pieczone wegetariańskie pikantne tofu obsypane płatkami chili
 • Grillowana ryba z sałatką gryczaną
 • Kurczak i makaron soba
 • Burgery tofu z chlebem pełnoziarnistym i sałatką
 • Sałatka z jarmużu z fasolą edamame i czerwoną cebulą w oliwie z oliwek
 • Pikantne curry z kurczaka podawane z pełnoziarnistym brązowym ryżem

Przekąski

 • Kawa
 • Seler naciowy i hummus
 • Świeże owoce, w szczególności truskawki, jabłka i pomarańcze
 • Orzechy włoskie
 • Gorzka czekolada (minimum 80%)

Opinie dietetyków na temat diety Sirtfood

Ogólnie rzecz biorąc, dieta Sirtfood nie wydaje się być zła czy szkodliwa na pierwszy rzut oka. Ale jak się okazuje wiele dietetyków ma kilka uwag do tej nowości.

Po pierwsze wielu z nich wskazuje na ekstremalne ograniczenie kaloryki na początku fazy pierwszej. Pomysł, że ta faza detoksykacji twojego ciała to dla wielu po prostu bzdura – jak wskazują, nasze organy są zdolne do samodzielnego detoksykowania się organizmu.

Ponadto, spożycie tylko 1000 kalorii dziennie to naprawdę ciężka praca dla naszego ciała. Nieustanny głód jest bardzo niewygodny, nie wspominając o wpływie, jaki może mieć na twoje samopoczucie. Prawdopodobnie również w tej fazie nie będziesz w stanie zaspokoić dziennego zapotrzebowania na składniki odżywcze, ze względu na ogólny brak jedzenia. Oczywiście, są korzyści z postu, ale trzeba się zdecydować albo post albo jedzenie.

Kolejną kwestią jest wybiórcze gloryfikowanie pewnych produktów. Dieta powinna być zbilansowana, czyli zawierać w odpowiednich proporcjach wszystkie składniki odżywcze. Ważna jest różnorodność, a nie spożywanie dużych ilości kilku wybranych pokarmów. Jeśli Twoim celem jest odchudzanie, zachęcam Cię do skierowania swojej energii na wprowadzanie realistycznych zmian w stylu życia, których możesz się trzymać na dobre – zamiast tracić czas na głupie plany żywieniowe, które są chwilowym hitem w Internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *